מהי יוגה?

היוגה היא מסורת הודית עתיקה מאוד אשר מורכבת רבדים רבדים, וזרמים רבים משולבים בה. בפעם הראשונה מוזכרת היוגה ב'קאתה אופנישאד' שנכתבה לפני 2700 שנה, ומתוארת שם כריכוז התודעה. היוגה שואפת להנחות את האדם לראייה צלולה יותר של המציאות וזיכוך התודעה. היוגה היא אינה דת אלא טכניקה להעצמת היכולות הרוחניות, היא מכונה בסאנסקריט 'ראג‘ה יוגה' – הדרך המלכותית. היוגה שואפת לטפל בכל שכבות האדם, מהרוחניות ועד לפיזיות. בבסיס התפיסה היוגית קיימת הנחה שהסיבה הראשונית לסבל בחיים היא אי-ידיעה (Avidya, משורש vid- לדעת) חוסר היכולת לראות את המציאות כפי שהיא. מטרת היוגה היא להנחות את האדם לראייה מזוקקת של המציאות. כמו אפלטון גם היוגים האמינו שכאשר האדם יבחין במציאות כפי שהיא, יבחר תמיד לעשות את הדבר הנכון, במקום הנכון ובזמן הנכון. יש לנקות את התודעה כמו שמנקים משקפיים, כשהתודעה תהיה צלולה וזכה המציאות תשתקף בה במדויק. 

היוגה מכילה בתוכה את ה'האתה יוגה' – תנוחות ('אסאנות'), נשימה ('פראנאיאמה'), תזונה ('איורוודה'), 'קארמה יוגה' – עשיה למען הזולת ללא ציפייה לתמורה (ניקיון הנפש), 'ויג‘נאנה יוגה' – דרך חשיבה – הפאן הפילוסופי, 'בהקטי יוגה'- אהבת האל/היקום הכוללת מנטרות, ושיטות שונות של מדיטציה. 

'האתה יוגה' היא הענף המעשי – הפיזי של ה'ראג‘ה יוגה', אימון גוף (החומר) עם התכוונות להתמסרות ולנוכחות מלאה, גוף-נשימה-תודעה במקום אחד, בזמן אחד. התרגול משכלל את כלי הגוף הפיזי ומקל על השליטה האנרגטית בגוף, בנפש וברוח. האימון עוזר לייצר בסיס שקט, חזק וגמיש, המאפשר התמודדות אחרת וקלה יותר, עם חיי היומיום, עד להזדככות התודעה. תרגול היוגה מנקה את הגוף מרעלים, משפיע על התזונה, יוצר הרפיה, חיבור וחיזוק מערכות השלד והשרירים ויציבה נכונה, תשומת הלב לנשימה מכנסת את החושים פנימה ויוצרת שליטה במודעות, והמדיטציה מכוונת לשקט והתבוננות פנימית.

מהי יוגה