מהי יוגה?

 היוגה היא מסורת הודית עתיקה מאוד שמורכבת מרבדים וזרמים רבים המשולבים בה. בפעם הראשונה מוזכרת היוגה במפורש בקאתה אופנישד, שנכתבה לפני כ-2700 שנה, שם היא מתוארת כריכוז התודעה כאשר החושים בשליטה. 

בבסיס התפיסה היוגית קיימת ההנחה שהסיבה הראשונית לסבל בחיים היא אי הידיעה (Avidya): חוסר היכולת לראות את המציאות כפי שהיא. מטרתה של היוגה היא להנחות את האדם אל הראיה הנכונה של המציאות. היוגים סברו שכדי לראות היטב צריך להכיר את אמצעי הראיה, יש לבחון אותו, להבין את מנגנוני הפעולה שלו ולנקותו היטב כפי שמנקים משקפיים. כאשר התודעה תהיה שקופה ומבריקה, תשתקף בה המציאות במדוייק. זהו הבסיס לאימון היוגה.

בעקבות אימון תחת הדרכה אמינה, לאורך זמן ובאופן מסודר, היכולת לאפשר לתודעה להיות נקיה רחבה וחדה מתגברת על הרגלים ישנים. אז אנחנו חווים רואים וחיים אחרת בעולם.

שכלול הראיה ופעולה בעולם מתוך ראיה צלולה הם שנתנתו ליוגה את עוצמתה ואת ייחודה. שילוב זה נפוץ בהדרגה בכל תת היבשת ההודית ואחר כך הועבר על ידי הבודהיזם לרבות מארצות המזרח הרחוק. במאה ה-19 הגיעה היוגה למערב, והשפיעה רבות על הפילוסופיה שם. ראג'ה יוגה (הדרך מלכותית) הוא השם שניתן בתרבות ההינדית ליוגה שבמרכזה עומדת טכניקת הדהיאנה (כלומר המדיטציה, ובעברית התבוננות או ישיבה שקטה), כדרך להגיע לראיה צלולה.

עם זאת היוגה שאנחנו מכירים היום איננה רק טכניקה של מדיטציה. בשאיפתה להגיע לראיה צלולה על ידי טיפול באדם על כל מרכיביו, היוגה פנתה לאמן לא רק את תודעתו ואת לבו, אלא גם את גופו. כך התפתחה ההאתא יוגה שבה אימון הגוף והנשימה תופסים מקום מרכזי. ההאתא-יוגים רואים בגוף פוטנציאל רוחני: הם מאמינים כי לגוף עצמו יש פוטנציאל לעודד את התודעה לראיה אחרת.  (ע"פ ספר היוגה הקטן")

היוגה הינה תרגול הוליסטי (הוליסטי = שלם), תרגול של הגוף כמכלול שלם של כלל המערכות הקיימות בו. 

בתרגול היוגה (שמשמעותה "איחוד") המתאמן מתייחס לרגש, למיינד, לנקודת המבט, לריכוז, לשרירים השטחיים, לשרירים הפנימיים, לאיברים הפנימיים, למערכות העצבים, למערכת העיכול ולמערכת הרבייה ואפילו לזמן התרגול (זמן ביום, זמן בחודש, עונה). ולכן, מדובר בתורה שלמה שתחילתה בפילוסופיה, וסופה בתרגול פיזי של אותה פילוסופיה ("האתה יוגה") בסטודיו.

 

היוגה התפתחה לזרמים רבים ושונים, שמציעים כל אחד מהם עקרונות תרגול שונים. תרגול היוגה עצמו מורכב מ"אסאנות" (תנוחות) ומויניאסות (רצפים של אסאנות). ההבדל בתרגול של כל שיטה הוא במעברים בין אסאנה לאסאנה, ברצפים, קצב המעברים, זמן השהות בכל אסאנה, אופי האסאנות והדגשים לאסאנות, סדר הופעתן וכן הלאה.

מהי יוגה